W jaki sposób zachęcać dzieci do picia wody?

Promujemy zdrowie

W jaki sposób zachęcać dzieci do picia wody?

„Mamo! Nie chcę pić wody! Wolę oranżadę!” – tę formułkę zna prawie każdy rodzic. Niestety, w porównaniu z kolorowymi, słodkimi i gazowanymi napojami woda to dla dzieci nudna konieczność. Jest bezbarwna, nie ma intensywnego smaku i zachwycających bąbelków. Żeby dziecko częściej po nią sięgało, my rodzice powinniśmy już od najwcześniejszych lat przyzwyczajać je do jej picia.

Świećmy przykładem! To najprostszy i bardzo skuteczny sposób, aby nauczyć nasze pociechy nawyku picia wody i zasad zdrowego odżywiania. Sami sięgajmy po nią w ich obecności, zamiast rozkoszować się słodkim smakiem herbaty czy innych napojów. Unikajmy też frytek i hamburgerów. Pokażmy im, że owoce i warzywa powinny być stałym elementem naszych posiłków. Dzieci lubią naśladować rodziców, dlatego naturalną koleją rzeczy będą robić to co my. Gdy dzieci proszą o coś do picia, podajmy im szklankę wody. Jeżeli będą grymasić, zastosujmy pewien „podstęp”. Dodajmy do wody odrobinę świeżego soku z cytryny, pomarańczy czy mandarynki. Dzięki temu woda nabierze ciekawego dla dziecka smaku i chętniej ją wypije. Wykorzystajmy papierowe słomki i kolorowe kubki – to gadżety, które dodatkowo uatrakcyjnią wodę.

 

Dzieci uwielbiają bawić się wodą! Kałuże pod wanną w trakcie kąpieli czy na kuchennej posadzce pod zlewem podczas zabaw w przelewanie jej z jednego naczynia do drugiego to niemalże codzienność. Skorzystajmy z tego! Rozmawiajmy z nimi o tym, jak ważna jest dla otaczającego nas środowiska, jakie ma właściwości i zastosowania. Wytłumaczmy im, że bez wody nie byłoby nas, roślin i zwierząt. Dzięki temu dziecko ją doceni, a być może będzie też dbało, aby nie marnowała się w domu.

Sami inicjujmy zabawy i przeprowadzajmy mini-eksperymenty zgodnie z zasadą, że najlepsza woda dla dzieci to ta, która kojarzy się im z przyjemnością i rozwija w nich zdolności emocjonalno-poznawcze. Puszczanie baniek mydlanych, mokre harce w ogródku, wspólne podlewanie roślin, barwienie cieczy farbami, przelewanie jej do naczyń o różnych kształtach to sprawdzone sposoby na wzbudzenie zainteresowania najmłodszych.

Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością osiągniemy o wiele bardziej wymierne rezultaty niż prowadząc politykę nakazów i zakazów. Do dzieci należy podchodzić życzliwie, rozważnie i z pomysłem. Tylko wtedy nasz wysiłek nie pójdzie na marne. Ta prawda dotyczy także wody.