Woda dla dzieci – jak wybrać?
Matki zdają sobie sprawę, że woda jest istotnym składnikiem w diecie dziecka, który pomaga kształtować pozytywne nawyki żywieniowe. Niemniej internauci mają szereg wątpliwości odnośnie wyboru wody dla dziecka. Istnieje silne przekonanie, że najodpowiedniejszą wodą dla dzieci jest woda źródlana lub mineralna niskomineralizowana.
Przeświadczenie to jest wywołane dużą liczbą artykułów propagujących tę informację. Matki zdają sobie sprawę, że nie każda woda jest odpowiednia dla dzieci. Poszukują potwierdzenia lub zaprzeczenia tezy, że wodę przed podaniem należy przegotowywać. Zastanawiają się czy przegotowana woda kranowa nie zaszkodzi dziecku. Matki zwracają uwagę na rekomendacje wydane dla wody butelkowej przez różne instytucje oraz posiadane przez nią atesty. Niemniej pojawiają się także opinie, że nie należy ufać rekomendacjom, gdyż są one „kupowane” i mają jedynie zwiększyć wiarygodność produktów w oczach konsumentów.
Najczęściej poruszane zagadnienia:
- W Internecie pojawiają się skrajnie odmienne opinie na temat tych samych zagadnień, co utrudnia dotarcie do wartościowej rekomendacji.
- Opinie najczęściej dotyczą roli czystej wody w diecie dzieci.
- Matki wiedzą, że woda jest ważna i warto ją podawać dzieciom.
- Wątpliwości i dyskusje wywołują opinie dotyczące rodzaju wody odpowiedniej dla dzieci.
- Dyskusje są szczególnie intensywne w kontekście wody dla niemowląt.
- Matki często dyskutują na temat sposobów zachęcenia dzieci do picia czystej wody.
- Częstą rekomendacją jest podawanie wody z dodatkami smakowymi.
Opinie internautów komentuje:
prof. dr ha. n. med. Janusz Książyk
) Powszechna opinia:
Woda mineralna uszkadza dzieciom nerki
Opinie internautów: Woda mineralna zawiera dużo sodu, magnezu i innych minerałów, co jest niezdrowe dla dzieci.
Komentarz eksperta: Mit
Woda mineralna nie uszkadza dzieciom nerek, jeżeli jest to woda niskozmineralizowana. Zgodnie ze „Stanowiskiem Grupy Ekspertów w Sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież” dla niemowląt i dzieci do 3 r. ż. optymalne są wody źródlane i mineralne niskomineralizowane (do 500 mg/l składników mineralnych), niskosodowe, niskosiarczanowe. Stosowanie wód wysokozmineralizowanych jest odpowiednie dla starszych dzieci i dorosłych, ale wtedy należy stosować odpowiednią dawkę wody i to nie w celu gaszenia pragnienia a raczej ze wskazań lekarskich.
2) Powszechna opinia:
Dzieci powinny pić wodę źródlaną lub nisko zmineralizowaną
Opinie internautów: Nie zawiera w dużej ilości minerałów, które szkodzą dzieciom.
Komentarz eksperta: Fakt
Tak. Jest to odpowiednia dla dzieci woda do picia, która powinna zastępować inne źródła wody, takie jak soki, kompoty, kolorowe płyny gazowane, które są absolutnie niedopuszczalne dla dzieci jako środki zaspokajające pragnienie. Soki i nisko słodzone kompoty można podawać dzieciom w niewielkich objętościach (w ilości nie większej niż 0,5 – 1 szklanki dziennie).
3) Powszechna opinia:
Twarda woda szkodzi dzieciom
Opinie internautów: Twarda woda powoduje kolki. Zawiera zbyt dużo minerałów (zwłaszcza żelaza).
Komentarz eksperta: Fakt
Twarda woda zawiera znaczne ilości jonów wapniowych i magnezowych, których stężenie zazwyczaj jest trudne do oceny. Określenie stopnia „szkodliwości” jest trudne i dlatego najlepiej nie ryzykować podawania takiej wody w dowolnych objętościach.
4) Powszechna opinia:
Nie każda woda jest zdrowa dla dzieci
Opinie internautów: Dzieci powinny pić wodę rekomendowaną przez Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub z atestem Państwowego zakładu Higieny.
Komentarz eksperta: Fakt
To prawda. Nie należy podawać małym dzieciom wody z kranu czy przydomowej studni oraz wody, która nie jest oznakowana jako „nisko zmineralizowana”.
5) Powszechna opinia:
Nie trzeba przegotowywać wody źródlanej
Opinie internautów: Jest ona wystarczająco czysta. Gotowanie pozbawia ją zdrowotnych właściwości.
Komentarz eksperta: Fakt
To prawda. Wody źródlane z dobrego, pewnego źródła nie wymagają gotowania. Za pewne źródło uznajemy wody, które są sprzedawane w jednostkowych opakowaniach z określeniem daty przydatności do spożycia (także po otwarciu). W przypadku najmłodszych niemowląt (do 6 m.ż.) każdą wodę warto przegotować.