Światowy Dzień Zdrowia

Promujemy zdrowie

 7 KWIETNIA OBCHODZIMY ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 🙂

W związku z tym przesyłamy Państwu poniżej  treść artykułu pochodzącego z programu ,,Mamo, Tato, wolę wodę!”

pt. ,,Dlaczego powinniśmy uczyć dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych”. Zapraszamy do poczytania i wszystkim życzymy dużo zdrowia!

Pierwsze lata życia dziecka to najlepszy okres na wykształcenie u niego prawidłowych nawyków żywieniowych. Jeśli tylko będziemy potrafili odpowiednio do niego dotrzeć, z dużym prawdopodobieństwem szybko nauczy się, co powinno jeść i pić oraz w jakich ilościach. 

 

Jak Jaś jeść się nie nauczy, to Jan tego pożałuje – czyli dlaczego zdrowe nawyki są tak ważne?

Niewielu z nas ma świadomość, że to, co spożywamy przez pierwsze 20 lat życia, ma olbrzymi wpływ na zdrowie w wieku późniejszym. Czynniki żywieniowe warunkują w 20-40% występowanie otyłości u dzieci. Co więcej komórki tłuszczowe powstałe w okresie dzieciństwa i dojrzewania w wyniku nieprawidłowej diety są trudniejsze do zlikwidowania niż te zgromadzone w dorosłym życiu. Oznacza to, że stosując terapię odchudzającą, można zmniejszyć jedynie ich rozmiar, a nie ilość. Trudniej więc pozbyć się otyłości tym, którzy nabawili się jej w młodości. A to tylko jedna przypadłość z wielu na liście niepożądanych konsekwencji złego odżywiania w beztroskim wieku. Niewłaściwa dieta może prowadzić choćby do próchnicy zębów czy chorób serca. Dlatego warto zwracać uwagę na skład posiłków przygotowywanych dla dziecka, a także kontrolować to, co pije.

Woda to najzdrowszy płyn dla dziecka!

Dziecko powinno pić czystą wodę każdego dnia. To w żywieniu malucha najważniejszy płyn ze względu na jego fizjologiczne działanie. Woda nie zawiera cukru, a tym samym zbędnych kalorii, nie zaburza apetytu ani kształtowania się upodobań smakowych. Podawajmy ją dziecku w pierwszej kolejności, zwłaszcza gdy poczuje pragnienie. I choć nasze pociechy specjalnie za nią nie przepadają, z pewnością w przyszłości docenią naszą rozwagę. Zdrowe nawyki gwarantują prawidłowy rozwój dziecka. Warunkują jego sprawność i wydolność fizyczną, wspomagają efektywną naukę w okresie szkolnym, a przede wszystkim zmniejszają ryzyko chorób w późniejszym etapie życia. Zróbmy więc wszystko co w naszej mocy, żeby maluchy je od nas nabyły.