Jak rozmawiać z dzieckiem o sytuacjach kryzysowych?

Promujemy zdrowie

Niestety czas pandemii nie mija. Jest to bardzo ciężki okres dla nas wszystkich, a szczególnie dla tych najmłodszych.W trudnej sytuacji, w której się znajdujemy warto porozmawiać z dzieckiem i skupiać się na jego emocjach.  Pomóc mu je nazwać i oswoić. Przedstawić całą sytuację związaną z wirusem w sposób łatwy i zrozumiały ,,Fakty nie przestają istnieć z powodu ich ignorowania”                     – Aldous Huxley.

 

Na pomoc w obecnej sytuacji przychodzą nam bajki terapeutyczne ,,Słowami też można dotykać. Nawet czulej niż dłońmi” J. L. Wiśniewski

Jak wspierać dzieci słowem, aby pomóc im w trudnym okresie?

  1. Mówimy otwarcie i jasno przedstawiamy sytuacje ,,Ten wirus jest i dużo ludzi na niego choruje. My też możemy zachorować. Ale na szczęście wirus ginie kiedy myjemy ręce w mydle i wodzie”.
  2. Mówimy tylko realne i bliskie zagrożenia. Nie wybiegamy w przyszłość ,,Babcia i dziadek ze względu na wiek będzie bardziej kaszleć niż my jeśli ją zarazimy. Być może trafi do szpitala i będą się nią opiekować lekarze”.
  3. Słuchamy wszystkich pytań dziecka i odpowiadamy na nie precyzyjnie. Staramy się wychwycić te momenty , w których dziecko ,,coś” od ,,kogoś” usłyszało  i bardzo się tego boi. Nie okłamujemy dziecka. Łagodzimy strach.

Poniżej znajdą Państwo link do przykładowej bajki terapeutycznej, która może pomóc dziecku z zrozumieniu kilku ważnych aspektów wirusa jak i innej choroby.

https://bajki-zasypianki.pl/choroba-w-rodzinie/

Państwo sami również możecie napisać swoją bajkę terapeutyczną. Układając ją    , musimy postawić się w sytuacji dziecka. Zastanowić się jakie problemy są dla dzieci szczególnie istotne w tym czasie. Może to być np.: stres i niepokój rodziców związany z zatrudnieniem, utratą pracy lub pójście do pracy( ,,przecież mama może się tam zarazić”), izolacja od rówieśników, niemoc pójścia do przedszkola, lęk i zamartwianie się o zdrowie najbliższych.

Poniżej przesyłamy link do pomocniczej strony:

https://parenting.pl/bajki-terapeutyczne-co-powinien-wiedziec-kazdy-rodzic

Pomocna dla dzieci w zrozumieniu emocji i ciężkich sytuacji jest także bajka https://www.youtube.com/watch?v=QAkXFZ6-ciQ

Zgromadzony materiał pochodzi z ostatniego szkolenia ,,Jak rozmawiać z dzieckiem o sytuacjach kryzysowych” prowadzonego przez Panią pedagog, psycholog Aleksandrę Skirgiełło.